molo w kołobrzegu
Bez kategorii

Najważniejsze zabytki w Kołobrzegu

Kołobrzeg to nie tylko uzdrowisko i kurort turystyczny, ale także miasto obfitujące w zabytki i inne atrakcje. Te najważniejsze omawiamy poniżej. 

Kołobrzeg słynie z unikalnego klimatu, słońca i pięknych plaż, a także walorów uzdrowiskowych, ale wybierz się też na spacer po mieście i wycieczkę po okolicy, by odkryć inne atrakcje. 

Molo w Kołobrzegu. To zdecydowanie jedna z najważniejszych atrakcji urlopowiczów. Idealne miejsce na spacery. Na końcu mola znajduje się przystań dla statków turystycznych, skąd można wypłynąć w rejs.

Latarnia morska. Znajduje się przy wejściu do portu, przy ujściu Parsęty do Bałtyku. Została wybudowana w 1770 roku, ma wysokość 26 metrów. Z góry roztacza się widok na morze i port wojenny oraz panoramę miasta. Działa tu również kawiarnia, można po zwiedzaniu skusić się na kawę i deser.

W jej podziemiach znajduje się Muzeum Minerałów. Dumą muzeum jest kolekcja agatów marokańskich oraz nowokościelskich i krzemienie pasiaste z Iłży. Ekspozycja obejmuje kilkaset minerałów z różnych części świata, m.in. z Madagaskaru czy Maroka.

Pomniki i rzeźby. Można też podczas spaceru odkryć liczne zabytki oraz rzeźby, m.in. pomnik Sanitariuszki czy Kula ziemska przed Ratuszem.

Akademia Rycerska. Przy ulicy Wąskiej znajduje się budynek halowy, który od początku XVIII wieku pełnił funkcję Akademii Rycerskiej, gdzie uczono fechtunku i jazdy konnej młodzież szlachecką. 

Baszta Lontowa. Dzisiaj nazywana basztą prochową – jedyny obiekt średniowiecznego systemu obronnego, który w całości przetrwał do dzisiaj. Liczy cztery kondygnacje, a na jej ścianach frontowych są różne zdobienia. Dziś mieści się tu siedziba oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Kar, foto: MartaTys / pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.