uzdrowisko
Bez kategorii

Najlepsze uzdrowiska w Polsce

Uzdrowiska w Polsce znajdują się w wielu malowniczych regionach – nad morzem, w górach czy też nad jeziorami. Z powodu dobroczynnego mikroklimatu, bogactw naturalnych, krajobrazów, czystego powietrza, architektury i spokoju zasłynęły jako miejsca, w których można odzyskać siły. Poznaj najlepsze uzdrowiska w Polsce.

Polskie uzdrowiska należą do najpopularniejszych i najlepszych w naszej części Europy – wybiera się do nich również wielu gości z zagranicy. Każde miejsce ma swój niepowtarzalny charakter i pozwoli podreperować zdrowie, popracować nad kondycją i odpornością, a także pozytywnie wpłynie na nastrój.

Ze względu na położenie geograficzne, wyróżniamy uzdrowiska nadmorskie, górskie, podgórskie i nizinne. Oto kilka wybranych przez nas miejsc, które uznaliśmy za warte polecenia.

Świeradów-Zdrój

Góry Izerskie nie są wyjątkowo wysokie, ale za to bardzo malownicze i idealne na wyprawy dla osób, które muszą zacząć dbać o aktywność i ruch. Poza tym w tej części naszego kraju panuje unikalny mikroklimat, który razem z wodami mineralnymi pozwala zachować młodzieńczy wygląd dłużej. Lasy i doliny zachęcają do spacerowania lub jazdy na rowerze. Wiesz, że Prasłowianie uważali te okolice za tajemnicze i określili je jako święte miejsce?

W Świeradowie-Zdroju leczy się m.in. choroby reumatyczne, dolegliwości układu krążenia, narządów ruchu i choroby ginekologiczne. Atrakcją jest też pijalnia wód z najdłuższą na Dolnym Śląsku halą spacerową, Park Zdrojowy z egzotyczną roślinnością oraz sanatoria uzdrowiskowe i obiekty Spa. Nie brakuje tu tras spacerowych i rowerowych, a w sezonie zimowym chętnie przyjeżdżają tutaj miłośnicy narciarstwa.

Duszniki-Zdrój

Wypoczynek u stóp Gór Stołowych to nasza kolejna propozycja. Dawniej siły odzyskiwał tutaj m.in. Fryderyk Chopin. Młody wirtuoz również tutaj koncertował, dlatego w Dusznikach odbywa się Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Można wybrać się na spacery po Parku Zdrojowym, udać się do XIX-wiecznej pijalni, skorzystać z kąpieli i okładów borowinowych oraz kąpieli igliwiowych na bazie świeżych gałęzi sosen i świerków. Z kolei Zieleniec słynie z alpejskich warunków klimatycznych – dodajmy, że jako jedyne miejsce w Polsce. Znajduje się tu również największy w polskiej części Sudetów ośrodek narciarski.

Ciechocinek

Budzi wiele kontrowersji, ale tę nazwę zna chyba każdy – jak sanatorium, to Ciechocinek! To już symbol polskiego kurortu. Można odpocząć, zadbać o kondycję oraz układ oddechowy, ale też poznać ludzi i pobawić się na dancingach. Wiele osób obecnie trafia tutaj z powikłaniami po covid-19.

Wart uwagi jest także malowniczy park zdrojowy i ogrody kwiatowe. Ciechocinek leży tylko 25 km od Torunia, ale ruch samochodowy jest tu niewielki, a mikroklimat doczekał się oficjalnej ochrony prawnej.

Na popularność Ciechocinka wpływ mają głównie wody i solanki o temperaturze od 8 do 37 stopni. Z kolei zasolenie wynosi tu od 0,19 do 6,4%. Są tu również tężnie solankowe z połowy XIX wieku, które stanowią największy taki obiekt w Europie.

Nałęczów

Wyjątkowo zielony i spokojny Nałęczów przyciąga wielu kuracjuszy. Poza tym leży niedaleko Kazimierza Dolnego, maleńkiego miasteczka, ale pełnego uroku. Znajduje się tu m.in. kompleks wodny Atrium, Park Zdrojowy z XVIII wieku, zabytkowe wille. Bywali tu liczni artyści, jak m.in. Henryk Sienkiewicz, Zofia Nałkowska, Stefan Żeromski czy Bolesław Prus.

Unikalny mikroklimat wyróżnia się wysoką jonizacją powietrza, co obniża ciśnienie krwi. Leczy się w nim głównie dolegliwości sercowe – m.in. nerwice czy nadciśnienie tętnicze. Spokój i kojąca zieleń, lasy i wąwozy pozwalają się odstresować i wyciszyć. To z Nałęczowa pochodzą popularne wody – „Nałęczowianka” i „Cisowianka”.

KwK, f: sebo106 / pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.