24wrz2015

Zasłony i firany - przegląd najnowszych trendów

Choć tkaniny we wnętrzu cieszą się bardzo dużym powodzeniem, nie ma jednoznacznego przepisu mówiącego o ich maksymalnie atrakcyjnym wykorzystaniu. Współcześnie modne są przede wszystkim firany i zasłony, dla których charakterystyczna jest różnorodna faktura, bez przeszkód można więc łączyć ze sobą między innymi nieprzeźroczyste materiały oraz transparentne wstawki. Dużą popularnością cieszą się także te tkaniny, o których można mówić, że są swego rodzaju formą przejściową pomiędzy zasłoną oraz firaną.

Pozwalają one na nowe możliwości aranżacyjne okien. Styliści bardzo chętnie opowiadają się też za dwoma warstwami identycznego materiału zwracając uwagę na to, że okna takie zyskują niemożliwy do zakwestionowania wdzięk. Na czasie są rozwiązania o różnorodnej fakturze, nie powinniśmy być więc zdziwieni dostrzegając połączenia płaszczyzn nieprzeźroczystych i transparentnych. Gdy słońce zaświeci mocniej widoczne są więc swego rodzaju dziury, które sprawiają, że jego promienie docierają do pomieszczenia. Zwolennicy nowych trendów zwracają uwagę na to, że zwyczaj zaciemniania okna powoli wychodzi z mody, w cenie jest zaś przede wszystkim zezwalanie na to, aby dom kąpał się w słońcu. Nieustannie w modzie pozostają te zasłony oraz firany, których wzory są inspirowane naturą. Nie trzeba jednak decydować się na setki miniaturowych kwiatuszków na pastelowych tkaninach, dużą popularnością cieszą się bowiem również te kompozycje florystyczne, które są bardziej rozbudowane. Modne są też labirynty liści i gałęzi. Ciekawym rozwiązaniem wydają się też te tkaniny, które zdobią wizerunki ptaków, co przywodzi na myśl rozwiązania, którymi dekorowano okna w połowie dziewiętnastego stulecia. O czasie świetności można też mówić w kontekście jedwabiu i nie ma znaczenia to, czy jest on malowany, czy też haftowany. Coraz częściej można też zapoznać się z motywem ogromnych, kolorowych kwiatów. Gdy mówimy o trendach minionych, powinniśmy wspomnieć również o gładkich materiałach, które jeszcze nie tak dawno uchodziły za mile widziany wystrój okien. Dziś motywy geometryczne i florystyczne zdecydowanie przeważają nad takimi rozwiązaniami. Co ciekawe, pasy nie mają już pozycji dominującej, coraz częściej muszą bowiem walczyć o uznanie w oczach nabywców z kołami, które również cieszą się dużym powodzeniem.

Ciekawym pomysłem są też okręgi zwłaszcza, jeśli na gładkiej firanie haftuje się je z wykorzystaniem złotej nitki, w takim układzie bowiem przywodzą na myśl żarzące się słońca. Złota nić pojawia się również na tkaninach zasłonowych i firanach. Pozwala ona na uzyskanie charakterystycznego metalicznego połysku, a ten niezmiennie potęguje wrażenie świetlistości. Firany w złote pasy potrafią zresztą nie tylko ożywić pomieszczenie, ale i nadać mu ciepłego charakteru. Ostatnie lata to także moda na połyskujące tafty, które sprawdzają się znakomicie jako dekoracja okna. Owszem, można narzekać na to, że do wnętrza wpuszczają niewiele światła dziennego, mienią się jednak własnym blaskiem, co stanowi rekompensatę. Okna ubrane w lśniące materiały mają i ten plus, że kojarzą się z salami balowymi i czasem karnawału. Szczególnie ciekawie prezentują się wiosną, gdy widoczny staje się ich kontrast ze zwiewnymi materiałami.

Zobacz również

Prosty pomysł na zimową zasłonę

Bardzo często możemy usłyszeć, że znalezienie oryginalnej ozdoby okiennej graniczy z cudem. Owszem, nie brakuje ich zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych, bez względu...