24wrz2015

Wielkie sprzątanie po wielkim remoncie

Gdy kończymy remont domu lub mieszkania, zazwyczaj nie możemy doczekać się tego, jak zaprezentuje się efekt końcowy podejmowanych przez nas wysiłków. Niestety, efekt finalny nie zawsze spełnia nasze oczekiwania, trudno się przy tym dziwić naszemu rozczarowaniu, skoro zepsuć go są w stanie zarówno resztki materiałów budowlanych, jak i smugi na kafelkach. Należy więc liczy się nie tylko z koniecznością przeprowadzenia porządków, ale i z tym, że powinny być one wykonane z dużą starannością. Już planując remont należy zatem zdawać sobie sprawę z tego, że późniejsze sprzątanie resztek budowlanych nie będzie miało alternatywy. Jeśli nie zdecydujemy się na dokładne wyczyszczenie wszystkich powierzchni, zaszkodzimy przede wszystkim naszemu wnętrzu, które nie będzie wyglądać atrakcyjnie.

Remont wiąże się przecież z dość istotnym wkładem finansowym, a ten powinien nas skłaniać nie tylko do starannego doboru materiałów wykończeniowych, ale także do dbałości o porządek oraz czystość już po wykonaniu założonych przez nas zadań. Oczywiście, każdy z nas stara się, aby remont był wykonywany z maksymalną ostrożnością. Niestety, nawet największe wysiłki w tym zakresie nie są nas w stanie uchronić przed nieprzewidzianymi zdarzeniami mającymi miejsce podczas używania produktów, nad których konsystencją niełatwo jest zapanować. Jednym z największych wyzwań wydaje się w tym zakresie pozbycie się tych zabrudzeń, których sprawcami są pianki poliuretanowe i silikony. Smugi są nie tylko dość dobrze widoczne, ale i wyjątkowo odporne na nasze wysiłki. Wydajne i trwałe piany poliuretanowe stosowane są przy tym coraz częściej. Mamy z nimi do czynienia podczas procesu wymiany stolarki okiennej i drzwiowych, trudno jednak rezygnować z nich i wówczas, gdy decydujemy się na uszczelnianie różnego rodzaju szczelin. Ich właściwości sprawiają, że piany poliuretanowe są łatwe w zastosowaniu, a jednocześnie można aplikować je nawet w tych miejscach, do których dostęp bywa ograniczony. Oczywiście, podczas ich używania stosuje się zabezpieczenia przybierające postać nie tylko specjalistycznych folii, ale również taśm ochronnych, warto jednak liczyć się z tym, że nie musimy wcale uniknąć zabrudzenia nimi sąsiadujących z nimi powierzchni. O poważnych problemach można mówić i wtedy, gdy prace modernizacyjne są prowadzone we wnętrzach, które są ciągle użytkowane. W takiej sytuacji zabrudzenia stają się udziałem nie tylko wykończonej już podłogi, ale również ścian. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, najlepszym rozwiązaniem jest natychmiastowe działanie. Produkty silikonowe, podobnie jak piany poliuretanowe, posiadają szereg zalet odnoszących się do ich łatwego i efektywnego uszczelniania.

Łatwość ich aplikacji oraz skuteczność działania sprawiają, że nie ma takiego remontu, który mógłby obejść się bez nich. Jeśli jednak nie chcemy, aby dostarczały nam powodów do zmartwień podczas sprzątania, powinniśmy używać ich nie tylko z wielką uwagą, ale również z niemałą starannością. Jeśli smugi zdążyły już zaschnąć, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie do ich usuwania takiego preparatu, o którym wiadomo, że jest bezpieczny dla zabrudzonej powierzchni. W innym wypadku pojawia się nowa groźba – wiele powierzchni łatwo ulega bowiem zarysowaniom.

Zobacz również

Przemyślany remont przedpokoju

Choć niekiedy zdajemy się o tym zapominać, zazwyczaj nie mamy wątpliwości, co do tego, że o przedpokoju powinno się mówić jako o wizytówce mieszkania, które zajmujemy. Już choćby...