24wrz2015

Porady dla planujących remont

Latem często myślimy nad odświeżeniem mieszkania i bez względu na to, czy w centrum naszego zainteresowania znajduje się niewielki, czy też duży remont, mamy świadomość tego, że zakończy się on sukcesem przede wszystkim wówczas, gdy przygotujemy się do niego we właściwy sposób. Jeśli planujemy zmiany w mieszkaniu, najważniejszym rozwiązaniem wydaje się być jego dobry plan. Nie zaszkodzi także kilka ciekawych pomysłów. Jeśli remont zostanie zaplanowany precyzyjnie, będziemy zadowoleni z tego, że udało się nam uniknąć chaosu.

Uchronimy się również przed kosztownymi błędami oraz niepotrzebnym stresem. Jeśli więc mamy na uwadze własny komfort, powinniśmy nie tylko wiedzieć, co chcemy zmienić, ale również – ile pieniędzy rzeczywiście jesteśmy w stanie przeznaczyć, aby mówić o urzeczywistnieniu tego celu. Remont mieszkania w ujęciu tradycyjnym przewiduje między innymi: układania glazury lub terakoty, malowanie ścian, wymianę ceramiki łazienkowej oraz cyklinowanie podłóg. W trakcie przygotowywania grafiku warto zastanowić się nad tym, które z wymienionych prac wydają się najpilniejsze, co powinno zostać całkowicie zmienione, a co domaga się jedynie odświeżenia. Nie bez znaczenia wydaje się również kolejność wykonywanych przez nas prac, powinna być ona bowiem ustalona w taki sposób, aby nie zepsuć czegoś, co zostało już ukończone. Prace najtrudniejsze powinny być zatem wykonane na samym początku, wtedy tez warto zaplanować te czynności, których wykonanie zajmie nam najwięcej czasu. Koniec planowania nie oznacza wcale końca prac przygotowawczych, na tym etapie konieczne jest bowiem spisanie wszystkich akcesoriów i materiałów, które będą niezbędne do remontu mieszkania. Trudno mówić przecież o finalnym sukcesie, gdy w trakcie najtrudniejszych prac okaże się, że brakuje nam gwoździ albo farby. Nie wolno też zapominać o tym, aby dokładnie obliczyć, jaka jest powierzchnia remontowanego pokoju. Pozwoli to na uniknięcie sytuacji, w której skazani jesteśmy na bieganie po sklepach w poszukiwaniu brakującej tapety. Przy wymianie glazury i terakoty sprawdza się zasada mówiąca o tym, aby kupić nieco więcej rozwiązań tego typu. Zapas z pewnością zostanie wykorzystany podczas docinania, okaże się przy tym niezawodny, jeśli jakiś kafelek ulegnie uszkodzeniu. Zalecenie to dotyczy również parkietu oraz paneli i materiałów wykończeniowych. Czasem nawet zakup piętnastu procent więcej nie jest wydatkiem zmarnowanym zwłaszcza, że przynajmniej część z nich jest produkowanych w tak zwanych krótkich seriach, a ich późniejsze znalezienie jest niemal niemożliwe. Lista zakupów powinna też obejmować rozwiązania takie, jak taśma klejąca, płachty folii oraz tektura, która przyda się do zabezpieczenia mebli oraz podłogi.

Po ustaleniu zakresu prac oraz wyborze materiałów nadchodzi moment, w którym należy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy remont zostanie przeprowadzony własnymi siłami, czy też lepszym rozwiązaniem okaże się skorzystanie ze wsparcia specjalistycznej ekipy. Jeśli w grę wchodzi jedynie odświeżenie mieszkania, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby wykonać tego rodzaju prace samodzielnie. Jeśli jednak zastanawiamy się nad gruntownym remontem mieszkania wymagającym doświadczenia i fachowej wiedzy, zawsze lepszym rozwiązaniem będzie powierzenie go specjalistom. Tu najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług ekipy, która już się kiedyś sprawdziła, warto więc skorzystać z rad rodziny oraz znajomych. Nie zaszkodzi również, jeśli sami rzucimy okiem na efekty jej pracy orientując się jednocześnie, czy w trakcie jej trwania nie dochodziło do opóźnień i innych niepotrzebnych zgrzytów.. Fachowców można poszukiwać też w miejscach, w których kupuje się materiały budowlane, wiele sieci handlowych współpracuje bowiem z autoryzowanymi ekipami.

Zobacz również

Przemyślany remont przedpokoju

Choć niekiedy zdajemy się o tym zapominać, zazwyczaj nie mamy wątpliwości, co do tego, że o przedpokoju powinno się mówić jako o wizytówce mieszkania, które zajmujemy. Już choćby...