Las Smołdziński
Bez kategorii

Odkryj uroki Lasu Smołdzińskiego i Sowińskiego Parku Narodowego

Smołdzino i Las Smołdziński to urocze wsie położone niedaleko morza i parku narodowego. Poznaj ich atrakcje i wybierz się do tej oazy spokoju.

Smołdziński Las to niewielka wieś, ale pod koniec miejscowości odbija w lewo, na plażę. Jest tu dużo zieleni, szeroka plaża, trasy piesze i rowerowe – to świetne miejsce na relaks dla osób, które nie chcą wypoczywać w tłumie w największych kurortach.

Słowiński Park Narodowy

To jeden z dwóch w Polsce nadmorskich parków narodowych. Powstał w 1967 roku, a w 1977 roku został zaliczony do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. Zajmuje obszar ponad 32 tys. hektarów. Nazwa parku pochodzi od Słowińców, grupy etnicznej, która zamieszkiwała dawniej te obszary.

Latarnia Czołpino

Znajduje się w odległości 3 km od Lasu Smołdzińskiego, miedzy Łębą a Rowami. Wieża latarni ma wysokość 25,2 m, a zasięg światła to 21 mil morskich. Powstała w 1875 roku. Znajduje się na najwyższej zalesionej wydmie na terenie Słowińskiego Parku Narodowego – na Czołpińskiej Górze. Od brzegu morza dzieli ją 1000 metrów. Warto wybrać się na 1,5 km spacer po lesie wzdłuż dydaktycznej ścieżki przyrodniczej. Z tarasu roztacza się malowniczy widok na ruchome wydmy.

Skansen w Klukach

Skansen koło Smołdzina (województwo pomorskie) należy do oddziału Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Został założony w 1963 roku – wtedy obejmował jedną zagrodę, dzisiaj prezentuje stałą ekspozycję o kulturze Słowińców, którzy dawniej zamieszkiwali tereny nad jeziorami Gardno i Łebsko.

Muzeum Przyrodnicze w Smołdzinie

Można tu lepiej poznać najważniejsze ekosystemy Słowińskiego Parku Narodowego – czyli morza, wydmy, plaże, lasy i jeziora. Są tu również eksponaty archeologiczne, m.in. narzędzia i naczynia ludności Pomorze z różnych epok.

Ruchome wydmy w Łebie

Są one oddalone od Smołdzińskiego Lasu 14 km i 9 km na wschód od Łeby. Znajdują się na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego, na mierzei utworzonej przez morze i jezioro Łebsko. Spacer zajmuje około 2-3 godziny. Można dojechać tu również na rowerze.

Wieża widokowa – Rowokół

Rowokół to wzgórze morenowe (115 m.n.p.m) nad jeziorem Gardno, obok Smołdzina. Dawniej było to miejsce kultu Pomorzan. W oddali można zauważyć także wspomnianą powyżej latarnię morską Czołpino. Z wieży można podziwiać m.in. Park Narodowy Słowiński i jeziora Gardno.

fot. Tyna_Janoch / Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.