24wrz2015

O czym pamiętać urządzając dziecięcy kącik do nauki?

Kącik do nauki nie jest tylko fanaberią niektórych rodziców, naukowcy nie mają bowiem wątpliwości, co do tego, że ułatwia on najmłodszym zaangażowanie się w obowiązki szkolne spoczywające na ich barkach. Rodzice zazwyczaj nie przepadają za początkiem roku jako tym, który kojarzy się z dużymi wydatkami na podręczniki i akcesoria szkolne, warto jednak mieć na uwadze to, że zainwestowanie w kącik do nauki nie musi wcale kojarzyć się z przepłacaniem.

Osobą, która będzie najbardziej zadowolona z jego istnienia, będzie oczywiście dziecko. Zyska ono za jego pośrednictwem przestrzeń przeznaczoną jedynie dla siebie pozwalającą na odrabianie lekcji, a tym samym również na łatwiejszą koncentrację. Wydzielenie takiego miejsca może być więc postrzegane jako prosty sposób na poprawę wyników w nauce. Rodzice nie spieszą się z tym jednak podkreślając, że zawsze jest to spory wydatek. Trudno się z nimi nie zgodzić, jeśli weźmie się pod uwagę to, że kącik do nauki musi składać się z biurka, krzesła i lampki, a żadne z tych rozwiązań nie powinno być wybierane w sposób przypadkowy. Na szczęście, dziecko wcale nie potrzebuje mebli drogich. Znacznie większe znaczenie przy tworzeniu kącika do nauki ma ich odpowiedni dobór, ergonomia i wygoda, jeśli bowiem podczas nauki zaczyna jej brakować, należy liczyć się z tym, że praca dziecka nie będzie tak wydajna, jak się tego od niego oczekuje. W pewnych momentach można pozwolić sobie na oszczędności, z całą pewnością nie można jednak na nie liczyć wtedy, gdy wybiera się krzesło. Co więcej, w tym konkretnym przypadku nie ma alternatywy dla wybierania go wspólnie z dzieckiem. Oczywiście, koszty rosną radyklanie, gdy rodzice dochodzą do wniosku, że w pokoju do nauki nie powinno zabraknąć komputera oraz najważniejszych akcesoriów pozwalających na korzystanie z niego. Eksperci zwracają jednak uwagę na to, że rodzice bardzo często zapominają o tym, czym jest zdrowy rozsądek. Nie warto inwestować w designerskie meble już choćby dlatego, że za kilka lat dziecko z pewnością samo zacznie domagać się ich zmiany ze względu na to, że nie odpowiadają jego gustom. Najważniejsza wydaje się być funkcjonalność, a najważniejszym elementem wyposażenia kącika do nauki niezmiennie pozostaje nie komputer, ale biurko. Ono samo powinno być przede wszystkim wygodne i duże, warto przy tym mieć na uwadze wzrost dziecka podczas dokonywania takiego wyboru. Tu zresztą sytuacja zaczyna się komplikować, jeśli bowiem w centrum naszego zainteresowania znajduje się biurko dla pierwszaka, oczekuje się od niego, że będzie rosnąć razem z dzieckiem. W takim wypadku niewskazane są nie tylko zbyt krótkie nogi biurka, ale również przesadnie wysoki blat. Po raz kolejny okazuje się, że zakupy w towarzystwie dziecka mają szereg zalet, jeśli bowiem dziecko przetestuje biurko w sklepie, będziemy mieli pewność, że będzie mu naprawdę wygodnie.

Mebel nie musi być drogi, nie można jednak pozwolić sobie na to, aby nie był ergonomiczny, dający możliwość powiększenia blatu, umieszczenia szafek albo poniesienia nóg. To właśnie praktyczność jest w tym przypadku cechą, którą można uznać za najważniejszą. Zakup powinien być dokonywany ze szczególną starannością w sytuacji, w której na biurku pojawia się komputer. Ten potrafi zajmować nawet czterdzieści procent jego powierzchni, jeśli więc mamy w planie dokonać takiej inwestycji, dobrym rozwiązaniem może być biurko ze zróżnicowanymi poziomami. W takim przypadku opłacalna okazuje się również szuflada na klawiaturę oraz nadstawka na ekran, która jednak nie powinna znajdować się na wysokości większej niż 10 centymetrów.

Zobacz również