24wrz2015

Kolory ścian w salonie - podstawowe informacje

Osoby, które chcą przeprowadzić generalny remont mieszkania nie ukrywają, że zawsze jest on przedmiotem pewnych obaw. Rzadko można mówić o sytuacji na tyle komfortowej, że nie trzeba martwić się o kolejne rozwiązania. Znacznie częściej okazuje się, że, mimo spójnej koncepcji remontu, niektóre kwestie z nim związane budzą spore wątpliwości. Bywa i tak, że pewien jego etap został zaakceptowany bez większego przekonania i ze świadomością, że jego korekta już w trakcie właściwych prac byłaby naprawdę dobrym pomysłem.

Bardzo często takim przedmiotem kontrowersji okazują się kolory ścian w salonie zwłaszcza, jeśli nie jest on duży, a jego wyposażenie jest dość bogate. Kolory ścian muszą przecież komponować się z tymi, które są charakterystyczne dla obecnych w salonie mebli, nie bez znaczenia są przy tym również dodatki, które nie będą się prezentowały efektownie na niedopasowanych kolorystycznie ścianach. Osobną kwestią pozostaje wpływ kolorów ścian na sposób postrzegania przestrzeni. Nie każdy myśli o optycznym powiększeniu niewielkiego salonu, każdy powinien mieć jednak świadomość tego, że jasne kolory powiększają przestrzeń, a ciemne sprawiają, że sprawia ona wrażenie nieco mniejszej. Już choćby te powiązanie kolorów z przestrzenią powinno być analizowane przed podjęciem ostatecznej decyzji, w ciemnych ścianach i z ciemnymi dodatkami może by nam bowiem przesadnie ponuro. Kolejna kwestia jest związana ze stopniem nasłonecznienia pokoju. Tu dobrym rozwiązaniem jest normowanie dostępu światła przez osłony okienne, nie każdy jednak zastanawia się nad takim krokiem i przewiduje, że wcielenie go w życie będzie dla niego zadaniem priorytetowym.

W niewielkich salonach często spotyka się przede wszystkim biel występującą w połączeniu z jasną szarością, choć często pojawia się tam również jasna szarość i turkus. Nie zawsze wszystkie ściany muszą posiadać jednakową kolorystykę, choć niewielka przestrzeń nie sprzyja kontrastom tak bardzo, jak salony o imponujących rozmiarach. Jasna szarość jest wysoko ceniona nie tylko dlatego, że uchodzi za rozwiązanie neutralne. Nie bez znaczenia wydaje się również to, że dodaje wnętrzu nowoczesności. Przy dobieraniu kolorów zawsze warto przy tym przetestować, jak tester prezentuje się w konkretnym pomieszczeniu.

Zobacz również

Przemyślany remont przedpokoju

Choć niekiedy zdajemy się o tym zapominać, zazwyczaj nie mamy wątpliwości, co do tego, że o przedpokoju powinno się mówić jako o wizytówce mieszkania, które zajmujemy. Już choćby...