24wrz2015

Jak upinać zasłony i firany w ciekawy sposób

Osoby, które zastanawiają się nad sposobami na podkreślenie aranżacji okna nie mają wątpliwości, co do tego, że ładne upięcie zasłon może być w tym wypadku szczególnie interesującym rozwiązaniem. Naturalnie, od wnętrza dekorowanego zasłonami i firanami wymaga się, aby było maksymalnie spójne aranżacyjnie, podczas wyboru materiałów należy więc zadbać o to, aby były dopasowane stylistycznie do reszty wystroju wnętrza. Jeśli zależy nam na tym, aby dekoracja okien jeszcze bardziej zyskała na efektywności, często decydujemy się na upięcie zasłon z wykorzystaniem dopasowanych do nich taśm oraz sznurów.

Tymczasem okazuje się, że rozwiązanie takie, choć bardzo interesujące, nie jest jedynym, którym możemy się zainteresować. Firany można upinać także wykorzystując w tym celu różne inne przedmioty, a ich obecność sprawia, że aranżacja okien staje się jedyną w swoim rodzaju. Lista najczęściej wybieranych akcesoriów przeznaczonych do upinania zasłon oraz firan obejmuje przede wszystkim sznury z chwostami, taśmy dopasowane do materiału, z jakiego wykonane zostały zasłony oraz metalowe kółka. I choć mamy do czynienia z rozwiązaniami, które prezentują się naprawdę intrygująco, nie można nie zgodzić się z osobami wypominającymi, że są to propozycje nieco oklepane. Jeśli więc wcale nie uważamy, że dekoracja okna musi być konwencjonalna, powinniśmy rozejrzeć się wokół siebie. Z pewnością uda się nam dostrzec przynajmniej kilka przedmiotów, które pozwolą na niebanalne upięcie zasłon. Osoby, które zawsze obawiają się niepotrzebnych wydatków, powinny w tym miejscu odetchnąć z ulgą, do niebanalnego upięcia znakomicie pasują bowiem przedmioty codziennego użytku. Na co dzień wykorzystujemy je w zupełnie inny sposób, nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby zmienić je w materiał zdobiący nasze okna. Tu sprawdzają się zwłaszcza przedmioty, dla których charakterystyczny jest kształt obręczy, a także elementy na tyle długie, aby możliwe było ich związanie wokół zasłony. Upinanie zasłon sprawdza się więc między innymi wówczas, gdy wykorzystywane są takie elementy biżuterii, jak klamry i korale, apaszki, paski, a nawet krawaty. Nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby w celu tym wykorzystać wstążki z zestawu pasmanteryjnego oraz koronkowe przepaski.

Osoby, które opowiadają się za rozwiązaniami nieco mniej ozdobnymi powinny zastanowić się nad wykorzystaniem w tym celu grubej liny wykonanej z lnu, innego sznurka, a nawet masywnej klamry wykonanej z drewna. Dobrym pomysłem jest też owinięcie zasłony lub firany wokół rozety sztukateryjnej przywiązanej do ściany, niepotrzebnego wieszaka, a nawet gałki do drzwi. Każdy może też poczuć się przez moment jak prawdziwy artysta i stworzyć własną ozdobę zszywając lub sklejając ze sobą poszczególne elementy. W naszych domach nie brakuje przedmiotów, które można wykorzystać do oryginalnej aranżacji okien, czasem więc wystarczy tylko rozejrzeć się wokół siebie.

Zobacz również

Prosty pomysł na zimową zasłonę

Bardzo często możemy usłyszeć, że znalezienie oryginalnej ozdoby okiennej graniczy z cudem. Owszem, nie brakuje ich zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych, bez względu...