24wrz2015

Jak przeprowadzić remont bez niepotrzebnych problemów?

Bez względu na to, jak bardzo się staramy i jak wiele wysiłku wkładamy w to, aby żadna sytuacja nie była nas w stanie zaskoczyć, musimy liczyć się z tym, że w czasie wykonywania remontu pewne problemy są po prostu nieuniknione. Od zawsze remont mieszkania wiąże się z pewnymi utrudnieniami, od zawsze też charakterystyczne jest dla nich to, że pojawiają się nie tylko niespodziewanie, ale również w momencie, w którym ich obecność jest dla nas najmniej sprzyjająca. Czy zatem istnieje szansa na ułatwienie sobie remontu, omijanie problemów, a przede wszystkim – wyjście z niego cało, bez niepotrzebnych kosztów własnych i strat?

Problemy, które dają o sobie znać w momencie przeprowadzania remontu można podzielić na przynajmniej kilka grup. Nie da się jednak ukryć, że jednymi z najczęściej powtarzających się są te, które mają związek z ekipą, której powierzyliśmy wykonywanie najtrudniejszych zadań. Niestety, gdy dochodzi do sytuacji konfliktowej musimy mieć świadomość tego, że tak naprawdę jedynym argumentem, do którego możemy się odwołać jest umowa, a wraz z nią warunki, na które zgodziła się każda ze stron. Tylko ona stanowi naszą ochronę w momencie, w którym odkrywamy, że działania ekipy odbiegają od tego, czego sami oczekujemy. Co ciekawe, często jest to również jedyna forma mobilizacji nie tylko dla zatrudnionej ekipy, ale i dla architekta. Pamiętajmy jednak, że wcale nie jesteśmy zobligowani do posiadania anielskiej cierpliwości. Jeśli po kilku prośbach nadal mamy wrażenie, że ekipie remontowej nie zależy na wywiązywaniu się z nałożonych na nią obowiązków, jedyną słuszną decyzją może okazać się ta, która dotyczy zakończenia współpracy. Każdy dzień zwłoki wiąże się przecież z wydłużeniem czasu trwania remontu, a trudno mówić o gwarancji radykalnej poprawy relacji. Poważnym problemem jest również sytuacja, w której odkrywamy, że koszty remontu domu lub mieszkania przewyższają te, które sami zaplanowaliśmy. Również w takiej sytuacji granie na zwłokę jest najgorszym, na co możemy się zdecydować. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zebranie ekipy i szczera rozmowa na temat trudności, tego, na czym można oszczędzić oraz tego, jakie prace mają znaczenie priorytetowe.

Okazuje się, że ekipa może w takim przypadku pomóc o wiele bardziej, niż można byłoby się tego spodziewać, a jej doświadczenie i udzielane przez nią dobre rady mogą być na wagę złota. Nie można też zapominać o tym, że remont mieszkania zawsze wiąże się z zakupami, a te często potrafią prowadzić nas na manowce. Warto więc zastanowić się nad każdym elementem, który kupujemy wypytując sprzedawcę nie tylko o warunki gwarancji, ale i procedurę reklamacyjną. W niektórych punktach sprzedaży istnieje też możliwość zwrotu niewykorzystanych materiałów, jeśli więc mamy możliwość wyboru, właśnie takie punkty powinny być naszym docelowym miejscem zakupów.

Zobacz również

Przemyślany remont przedpokoju

Choć niekiedy zdajemy się o tym zapominać, zazwyczaj nie mamy wątpliwości, co do tego, że o przedpokoju powinno się mówić jako o wizytówce mieszkania, które zajmujemy. Już choćby...