28wrz2015

Jak dobrać stolik i krzesło dla najmłodszego ucznia?

Gdy dziecko po raz pierwszy przekracza mury szkoły, przed jego rodzicami otwiera się przynajmniej kilka wyzwań, którym wcale nie jest łatwo sprostać. Ich najważniejszym zadaniem jest zagwarantowanie maluchowi udanego startu w nowych warunkach, a to wymaga nie tylko zakupu tornistra, podręczników i obuwia sportowego. Konieczne jest także stworzenie dla malucha kącika do nauki, a to wiąże się z obowiązkiem wyboru odpowiedniego stoliczka i krzesełka.

Kupno nowych mebli to także konieczność reorganizacji dziecięcego pokoju, który do tej pory był przeznaczony przede wszystkim do zabawy oraz odpoczynku. Warto zatem zastanowić się nad tym, jak urządzić miejsce, w którym uczeń będzie mógł wywiązywać się ze swoich obowiązków, a także nad tym, jakie meble będą w tym kontekście szczególnie przydatne. Już na wstępie warto uspokoić tych rodziców, którym czekające na nich zadania kojarzą się przede wszystkim z ogromnymi wydatkami. Wcale nie musi tak być, gdy bowiem mówimy o pierwszych latach szkoły, możemy mieć pewność, że dziecko nie potrzebuje jeszcze ani potężnego biurka, ani regału bibliotecznego zajmującego całą ścianę. Dziecko rozpoczynające naukę zazwyczaj podchodzi do swoich obowiązków wyjątkowo profesjonalnie, nie oznacza to jednak, że potrzebuje nieskończenie wielu mebli, aby zdobywać szkolną wiedzę. Oczywiście, przesadne oszczędności mogą wiązać się z tym, że ostudzimy zapał do nauki charakterystyczny dla malucha. Aby temu zapobiec podkreślając jednocześnie nową rolę dziecka wskazane jest zaaranżowanie naprawdę przyjemnego miejsca do nauki. Jego wygląd powinien zachęcać do angażowania się w nowe obowiązki, warto więc pomyśleć o zestawie, na który składa się tradycyjny stolik występujący w połączeniu z krzesłem. Zawsze można też udoskonalić już istniejące meble na przykład poprzez pomalowanie ich na atrakcyjny, intensywny kolor. Sam stolik nie musi być zresztą wyposażony w pełnowymiarowy blat, szuflady oraz szafkę, na tym etapie nauki nie ma bowiem takiej konieczności. Zawsze jednak warto postawić na nim kilka kolorowych przegródek oraz kubeczków pozwalających na lepsza systematyzację wiedzy ze szkolnych przedmiotów. Na ścianie przy takim kąciku do nauki dobrze jest również zamocować półkę.

Ciekawym rozwiązaniem jest też zainstalowanie na ścianie kolorowego sznurka. Sprawdzi się znakomicie, gdy zechcemy uhonorować małego ucznia przyczepiając do sznurka spinaczem szkolne prace dziecka. Nie można jednak zapominać o tym, że bez względu na to, na jakim etapie zdobywania wiedzy znajduje się dziecko, kącik do nauki powinien być nie tylko dobrze, ale także równomiernie oświetlony. Idealna jest w tym kontekście sytuacja, w której stolik znajduje się w pobliżu okna, w ciągu dnia miejsce pracy dziecka może być bowiem oświetlane przez naturalne światło słoneczne. Duże znaczenie ma również krzesło. Jego odpowiednie wyprofilowanie to nie tylko wygoda, ale również zdrowie, dziecko zachowuje bowiem podczas pracy odpowiednią postawę.

Zobacz również

Sztuka dopasowania krzeseł do stołu

Osoby, które zastanawiają się nad tym, jakie krzesła dopasować do stołu w jadalni, muszą odpowiedzieć sobie na przynajmniej kilka pytań. Jedno z najważniejszych związane jest z tym, czy...