plaża na Helu
Bez kategorii

Dlaczego warto wybrać się na Hel?

Hel to popularne miasteczko, które przyciąga tysiące turystów przez cały rok, nie tylko w sezonie letnim. Osoby szukające spokoju, pragnące oderwać się od codzienności lub spędzić aktywnie czas, chętnie uciekają na „początek Polski”. 

Popularność Helu

Hel znajduje się na samym krańcu Półwyspu Helskiego i nazywany jest „początkiem Polski”, a przez ludność miejscową – Helską Kosą. Ze względu na swój letniskowy charakter budzi duże zainteresowanie turystów – zarówno preferujących relaks na plaży, lubiących spokojne małe miasta, jak i uprawiających sporty wodne. To miejsce idealne do nauki m.in. kitesurfingu.

Początki Helu

Półwysep Helski został ukształtowany przez prądy morskie, które z czasem połączyły wiele małych wysp w całość. Trudno znaleźć jakieś ślady pierwotnego miasta, najstarsze dzieje tej części Polski są nadal zagadką archeologiczną i historyczną. 

Wiadomo jednak, że dzisiejszy Hel znajduje się około 1,5 km od pierwotnej lokalizacji miasta. Stary Hel prawa miejskie miał już w XIII w. – nadał mu je książę pomorski Świętopełek II. Mimo to na początku XV wieku ruszyła budowa osady w obecnym miejscu. 

Zabytki i inne atrakcje Helu

Kościół – Muzeum Rybołówstwa. Jednym z najstarszych zabytków w Helu jest gotycki kościół poewangelicki, położony niedaleko portu i promenady. Obecnie jest to siedziba Muzeum Rybołówstwa, które z kolei jest oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Można tu poznać ciekawe dzieje rybołówstwa na Morzu Bałtyckim. Wieża kościelna z kolei to popularny wśród turystów punkt widokowy – panorama portu helskiego i widok na Zatokę Pucką robią wrażenie!

Ulica Wiejska – serce miasta. Główną ulicą Helu jest ulica Wiejska – można zobaczyć ceglane i ryglowe domki rybackie, czyli elementy unikalnej zabudowy typowej wsi kaszubskiej. Teraz znajdują się tam głównie restauracje i sklepy z pamiątkami. 

Wrak kutra Bryza. W pobliżu portu zatopiony został wrak kutra Bryza, który jest udostępniony do podwodnego oglądania. W okolicy miasta można też korzystać ze świetnych warunków i uprawiać sporty wodne. 

Fokarium. W Helu znajduje się też nowoczesne fokarium. To element Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Placówka naukowa, po uratowaniu młodej foki, profesjonalnie zajęła się ochroną chorych i małych foczek.

Plaże, trasy spacerowe i latarnia. W Helu nie brakuje też tras spacerowych oraz rowerowych, a także szkółek, w których można uczyć się popularnego na całym półwyspie kitesurfingu. Ciekawy jest też system kładek spacerowo-rowerowych na Cyplu Helskim. Można oglądać roślinność wydmową podczas spaceru. Rozległe piaszczyste plaże też są jedną z głównych atrakcji. Niedaleko cypla jest też latarnia morska. To dzięki niej statki płynące do portów w Gdańsku i Gdyni przybierają właściwy kurs. Latarnię zbudowano w 1942 roku. Druga latarnia jest też na Górze Szwedów.

Pamiątki militarne. Budowa portu wojennego i fortyfikacji w 1928 roku trwała aż do wybuchu drugiej wojny światowej. Hel i okolice, ze względu na strategiczne położenie, w 1936 roku zostały uznane za Rejon Umocniony Hel. 

Co ciekawe, Hel bronił się najdłużej, skapitulował 2 października 1939 roku. Ślady po czasach wojennych z okresu II wojny światowej to ogromne obiekty militarne. Wyznaczono tu specjalny Szlak Fortyfikacji Helskich. Warto zobaczyć m.in. największą nadbrzeżną baterię artyleryjską Schleswig-Holstein o kalibrze 406 mm. To jeden z najcenniejszych takich zabytków w Polsce i stanowi część Muzeum Obrony Wybrzeża.

Kar, f: Photo by Agnieszka Mordaunt on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.